Dergi Günlüğü: 07.05.2014

sinasi-acar

Bugün Şinasi Acar ile telefonda konuştum. Kaç senedir tanıyordum Şinasi Acar‘ı, Şule Gürbüz tanıştırmıştı, Yapı dergisindeki yazılarının hastasıydım, fakat basiretim bağlanmış herhalde, dergi hazırlıkları sırasında onu tamamen unutmuşum. Bugün kendimi affettirmek için aramıştım.

Mürekkepbalığı’nı anlattım. Yazı konularını duydukça çok hoşuna gitti. Zaten Şinasi Bey, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi’nde yazı kültürü dersleri veriyor. Muazzam bir araştırmacıdır, hat sanatından köprülere, saatlerden mimarlıkta kullanılan satrançlı yazıya kadar ilgi alanı çok geniştir.

Memlekette onun gibi yüz kişi olsa, kültür ve sanat tarihimiz mükemmel bir kütüphaneye kavuşur. Devlet başkanı olsam ona madalyalarla onurlandırırdım. Öyle şahane bir adamdır. (Bakınız sadece şurada kayıtlara geçmiş 45 makalesi var, sol üstte göreceğiniz “basit tarama”yı tıklayın açılan forma Şinasi Acar yazın ve görün analar ne evlatlar doğuruyormuş. Kitapları ise ayrı bir dünyadır.)

Telefonda ayrıca onu hatırlatan 1729 öncesi Türkiye’de basılan kitaplarla ilgili bir kaynakçayı haber verdim. (Kaynakçayı hazırlayan araştırmacı Bülent Ağaoğlu sağ olsun.)

Günün en güzel gelişmesi şudur: Mürekkepbalığı için yazı sözü aldım Şinasi Acar’dan.

Konuyu belirlemedik daha lâkin enfes bir yazı olacak dördüncü sayımızda, biliyorum.

Mehmet Şinasiperver

Reklamlar
Dergi Günlüğü: 07.05.2014

Dergi Günlüğü: 07.05.2014” üzerine 5 yorum

  1. Aslıhan Abay dedi ki:

    Merhabalar, bahsettiğiniz YAPI Dergisi’nde grafik tasarımcı olarak uzun zamandır çalışmaktayım. Şinasi Acar dergi yazarlarımız arasında farklı sevdiğim ve saygı duyduğum bir insandır. Yazıları, yayınevimizden çıkan kitapları, işine bağlılığı ve kibarlığıyla bizim için farklı bir yerdedir. Kendisinin bu dergide yer alacak olması beni çok mutlu etti.
    İyi çalışmalar, sevgiler…

  2. Harika bir yazı ve yorum… Altıma imzamı atarım. Ben de Şinasi Hoca’yı tanıyan şanslılardanım. Son yıllarda kitaplarının düzenlemesinde ona yakışacak tasarımlar yapmaya çalışıyorum. Örnek alınası özel bir insandır. Çalışkanlığı ve üretken kişiliği ile hepimize örnektir. Dergide yazılarını hasretle bekliyorum. Sağlık ve sevgiyle kalın.

  3. İrfan Mehmet dedi ki:

    Sevgili mürekkepbalığı trakya bölgesi için bir dağıtım noktası düşünseniz nasıl olur acaba?tekirdağ olur edirne olur Çanakkale keşan gibi,yunanistandaki okurlarınızı da çok sevindirmiş olursunuz .Hani sorun değil sırf dergimiz için sınırları aşıp istanbulada geliyoruz ama,bizim daha kolay olur diye söylüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s